FARKAS IMRE: Mi a tetőalátét fóliák fejlesztésének legújabb lépcsője?

 

 

A tetőalátét héjazatok fejlődése, helyesebben fejlesztése az első műanyagból készült alátétfólia mintegy 60 évvel ezelőtti megjelenése (Dörken Delta SPF) óta többé kevésbé folyamatos. Nem szeretnék senkit untatni, ezért most ezen fejlesztéseknek a két legújabb állomására szeretnék egy-egy pillantást vetni.

 

Doerken_Delta_Pentaxx2           Doerken_Delta_Pentaxx_sDoerken_Delta_Pentaxx_Plus

 

  • Elsőként említendő a három rétegű flíz-film-flíz típusú páraáteresztő fóliák idő előtti elöregedésének felfedezése, mely a Delta Pentaxx öt rétegű alátétfedés kifejlesztését indikálta. Ez az anyag akár 4 hónapig fedetlenül maradhat, hisz anyagösszetétele a korábbiaknál sokkal stabilabb, élettartama jóval hosszabb. Erről bővebben a Dörken honlapján (www.doerken.hu) található tanulmányban olvashatnak.

 

  • A másik az alátéthéjazatnak nagyobb hőterhelést közvetítő fedőanyagok (pl.: fémlemezfedések, illetve a tetőbe integrált napelemek). Sajnos a tetőalátét fóliák anyaga érzékeny lehet a:

           -UV sugárzásra,

           (mely alatt nem csak a direkt napsütés értendő, hanem minden természetes fény, sőt egyes mesterséges fények is)

           - a  hőterhelésre

           - a légmozgásra          

           - környezeti hatásokra,

           - a nedvesség hatásokra.

          (Nedvesség hatás alatt nem csak a csapadékot kell érteni, hanem a levegő páratartalmát is, sőt annak változása is lehet kritikus.)

 

A beépítés során elszenvedett mechanikai igénybevétel témájával most szintén nem foglalkoznék, tételezzük fel, hogy az alátéthéjazatként forgalmazott fóliák azért erre többnyire fel vannak készítve.

Térjünk vissza a hőterheléshez, mégpedig a fólia és a fedés közötti átszellőztetett légrésben uralkodó hőmérséklethez. A fentebb már említett külső héjazatok, különös tekintettel a sötétebb színűekre (a napelem se világos színű!), extrém hőmérsékletre is képesek felmelegedni, hogy ebből milyen hőmérséklet lesz a fólia felületén, az több tényezőtől is függ:

  1. A be-, és kiszellőző szabad keresztmetszettől.
  2. A szellőző rés magasságától, azaz milyen távol helyezkedik el a fedés az alátéthéjazattól.
  3. A szellőző levegő útjának a hosszától.
  4. A fedő elem színétől, minőségétől, hőkapacitásától, hősugárzási tulajdonságaitól, …stb.

 

Ezek a meggondolások vezették a Dörken fejlesztőit egy hosszas fejlesztési folyamat megkezdésére, aminek a gyümölcse mostanra öltött testet, sőt mondhatom azt is, hogy beérett.

Végre 2020-ban megjelent a Delta Therm és Therm plus magas hőállóságú páraáteresztő alátét fólia, a piacon lévő fóliák nagy többségétől teljesen különböző felépítésű, gyártású alátét fólia.

 

 

 

                                      

 

Műszaki tulajdonságai röviden:

  • Páraáteresztő, deszkázatra is fektethető
  • Akár 150 oC-ig hőálló, a tartós biztonságért és a maximális védelemért
  • Nehezen éghető B-s1,d0
  • Akár 4 hónapig UV álló
  • 20 év teljesítménygaranciával

 

Farkas Imre 

ügyvezető

Dörken Kft.